Lerna Babikyan sanat hayatına Özel Pangaltı Lisesi Yetişenler Derneğinin Misak Toros yönetimindeki tiyatrosunda başladı. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Halk Eğitim bölümünde öğrenci olduğu yıllarda devam ettirdiği tiyatro çalışmalarında oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak görev aldıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Modern Dans Bölümü lisans programına kabul edildi ve buradan birincilik ile mezun oldu.
Lerna Babikyan
2003 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında sergilenen pek çok çağdaş dans eserinde dans ve performans sanatçısı, koreograf olarak yer aldı. Türkiye’nin yanısıra Almanya, Macaristan, İtalya, ABD, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz gibi pek çok ülkede dans gösterilerini sergiledi, sanatçı misafirlik programlarına davet edildi, farklı uluslardan sanatçılar ile işbirliği içinde eserler üretip sergiledi. Ayrıca pek çok reklam filminde oyuncu olarak seçilip oynadı, deneysel & beden odaklı videoart projelerinde performans sanatçısı olarak yer aldı.
Sahne çalışmalarına eş zamanlı olarak dans sanatı alanındaki bilgi ve deneyimlerini eğitimi bilimleri ve öğrenme yöntemleri ile birleştirerek 1997 yılında bu yana çeşitli okul, dernek ve kurslarda, çocuk ve yetişkinler için yaratıcı dans, dans kompozisyonu dersleri verdi.

2008 yılında Eudec tarafından Almanya’nın Leipzig şehrinde düzenlenen Avrupa Demokratik Eğitim Konferansında “Yaratıcı Dans ile Öğrenme” üzerine uygulamalı bir sunum yaptı.

Alternatif Eğitim Derneğinde birikim ve deneyimlerini paylaştığı yazılar yazdı ve Yaratıcı Dans çalışmaları ile Demokratik Eğitim yöntemlerinin birbirini beslediği eğitim programlarımı tasarlayıp, uyguladı.

Türkiye’de ilk kez 2015 gerçekleşmeye başlayan “Yaratıcı Dans Eğitmen Eğtimi Atölyesi”nin kurucusu, programlayıcısı ve eğitmenlerindendir

Sınıf öğretmenleri, sosyal çalışanlar ve eğitim uzmanları için eğitimde kinestetik öğrenme, dans ve hareket ile algı arasındaki ilişkileri geliştiren uygulamalı seminerler düzenleyip eğitimler vermektedir.

Farklı kültür ve yaş grupları için ilgi ve ihtiyaçlar doğrultusunda, dans sanatını doğayla, edebiyatla, resimle, oyunla buluşturan beden odaklı atölye çalışmaları yapmaktadır

Lerna Babikyan; modern dans ve halk eğitimi alanında aldığı lisans eğitimlerinin yanısıra Pedagojik Formasyon Sertifikası, Braindance Uygulayıcı Belgesi ve Torrance Yaratıcılık Testi Uygulayıcı sertifikası sahibidir.

1999-2019 yılları arasında öğrenci olarak tanıştığı Çatı Çağdaş Dans Sanatçıları Derneğinde eğitmen ve yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır.

2018-2019 yılları arasında, yüksek lisans araştırmaları kapsamında yine yaratıcı dans pedagojisi üzerine devam etmeyi seçerek; "10 Yaş Çocuklarda Yaratıcı Dansın; Fiziksel Aktivite, Yaratıcılık ve Üstbilişsel Hafızaya Etkileri" ve "Beden Odaklı Hareket Eğitimi ile Yaratıcılık ve Farkındalığı Arttırmak"  başlıklarında iki farklı araştırma gerçekleştirmiştir.

Yürüttüğü Eğitim&Atölye&Sunumlardan Bazıları

 • Eğitmen ve Psikologlar için Yaratıcı Dans Pedagojisi
 • Dans Pedagojisi Uygulama Semineri ve Koreografik Araştırmalar, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, ÇGSM , Şehir Tiyatroları 
 • Okulöncesi Öğretmenler için Sınıfta Yaratıcı Dans ve Hareket
 • Alternatif Eğitimde Yaratıcı Dansın Kullanımı, Alternatif Eğitim Sempozyumu
 • Bedenin Ekolojisi, Çocuklar için Yaratıcı Dans Çalışmaları, Kadıköy Belediyesi
 • Eğitmen ve Sosyal Çalışanlar için Yaratıcı Dans, Ankara
 • Çizginin Ötesine-Alfabelerle Dans, Çatı Dans Santçıları Derneği
 • Sınıfta Kinestetik Öğrenme, Meb Hizmetiçi Eğitim Seminerleri
 • Yaratıcı Dans Eğitmen Eğitmenliği Atölyesi, Istanbul
 • Öğretmenler için Kinestetik Öğrenme Atölyesi, Kalev Okulları
 • Öğretmenler için Sınıfta Yaratıcı Dansın Kullanımı, Kalev Okulları
 • Öğretmenler için Braindance Tekniği Atölyesi, Happy Nest
 • Ebeveynler için Braindance Tekniği, Happy Nest
 • John Cage Dans&Müzik Sunum ve Performansı Bahçesehir Üniversitesi
 • Yetişkinler için Dans Kompozisyon Atölyesi, Çatı Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği

Eserleri

In Spheres (Berlin, 2018), re-flig(Berlin,2018), I am Hundred(Berlin, 2017), Deconstruction of a Poetry (Berlin,2017), Re(Coimbra, 2016), Yan Yana(Istanbul, 2015), Aphatos (Istanbul, 2011), Var-Yok(Istanbul, 2008), Yüzme Okulu(Istanbul,2008), O(L)D(D), Song (Istanbul, 2007), 5N1K, Play Off_en,Night Vision, Maybe Some (Istanbul, 2003-2006)

Honey&Mood Production olarak Türkiye-Avusturya arasında üretilen ortak eserler; Lost in Realities (Abd, 2010), Lost in Art (2011 Istanbul), Lost in Translation in (2010 Viyana), Last in Politics in (2010 Torino)

Yer Aldığı Festivallerden Bazıları

Sound & Dance Festival (De), Sound & Dance Encounters (De), 48 hours Neunkölnn Festival, (De), Sinop Bienali, Santa Barbara Adapt Dance&Theather Festival(USA), İstanbul Çağdaş Dans Festivali, New Europe Festival (Cz), Arada Interdiciplinary Art Festival (Tr, Au)

Ortak Çalışmalar

Asl-ı Aşk(2018), Mehr Wind(2017), Deconstruction of a Poetry(2017), First Impressions(2013), Yan Yana(2015), Nehirdeki Melek(2014)

Tiyatro Koreografileri

Kein Auswerg(2016), Kafalar(2009)

Okul ve Sanat Merkezlerinde Eğitmenlik Deneyimlerinden Bazıları

Yeni Mevsim Okulları, Lake Studios (Berlin), Berlin British Schools, Tatwerk Performative(Berlin), Çatı Dans, MGSM, Mavi Pupa Gelişim Atölyesi, Kalev Okulları, Bümed MEC Okulları, SizDrama Drama Okulu, Açı Okulları, Elim Sende Derneği, İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali, Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu, Yeni Cino Çocuk Yuvası, Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu, Orgeneral Saadet&Sami Güzey İlköğretim Okulu, Kocaman Çocuk Yuvası…